Türkiye’deki 22 milyon binanın 16 milyonu yalıtımsız

İZODER (Isı Su Ses ve Yangın Yalıtımcıları Derneği)  ‘Enerji Verimliliği Haftası’ dolayısı ile bir açıklama yayınladı.

Açıklamada değerlendirmesi yayınlanan derneğin Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ertuğrul Şen Türkiye’nin enerji tüketiminin yüzde 40’ının binalarda, bu tüketimin de yüzde 80’lik bölümünün ısıtma ve soğutuma için kullanıldığına dikkat çekti.

Ertuğrul Şen açıklamasında Türkiye’nin tükettiği enerjinin yüzde 72’si için milyarlarca dolarlık ithalat gerçekleştirdiğine dikkat çekerken binalardaki enerji verimliliği uygulamaları adına Türkiye ve Avrupa Birliği ülkeleri arasındaki farklara konusunda şu değerlendirmede bulundu;

’’Kişi başına düşen ısı yalıtımı malzemesi tüketimi bu ülkelere göre 4-5 kat daha geridedir. Ülkemizde kişi başına 0,25 metreküp yalıtım malzemesi tüketilirken, AB ülkelerinde ortalama 1 metreküp malzeme kullanılmaktadır. Biz 4-5 cm kalınlıkta yalıtım malzemesi ile yetinirken, AB ülkeleri 15-20 cm ile daha fazla ısı yalıtımı malzemesi kullanarak daha fazla enerji verimliliği sağlamaktadır. Biz sadece ısıtma için 130 kw-saat/m2 yıl enerjiye izin verirken; AB ülkelerinde yeni binalarda, ısıtma, soğutma, aydınlatma ve tüm elektrikli ev aletleri dahil, kullanılacak enerji sınırını 15 kw-saat/m2 yıl olarak belirlenmiş. Bu rakamlar enerji verimliliği konusunda epey geride olduğumuzu ve enerjimizi verimli kullanamadığımızı gösteriyor”

Türkiye’deki mevcut konut sayısının 22 milyonu aştığı ifade fakat bu konutların 15-16 milyon arasının yalıtımsız olduğuna kaydeden Şen, açıklamada şu değerlendirmeyi paylaştı;

“Enerji verimliliğinde AB normlarına ulaşmak, Türkiye’nin hayati hamlesi olacaktır. Özellikle ekonomik ve sosyal hedeflerimiz için enerji verimliliği konusunda gerekli adımları atmak bizim öncelikli sorumluluk ve zorunluluğumuzdur. Daha az enerji ile daha çok iş yapacağımıza ve gelişmiş ülkelerin enerji verimliliği seviyesine ulaşacağımıza inanıyorum. Milli gelirdeki yükselişe bağlı olarak kamuoyu bilinçlendiği zaman tüm yalıtım branşları da hızla gelişecek. İZODER olarak, binalarda çağdaş yaşam koşullarının ancak yalıtımla sağlanabileceğini kamuoyuna anlatmayı sürdüreceğiz.”

 

 

Birden fazla alıcı için adresler arasında virgül kullanınız.