İstanbul Büyükşehir Belediyesi 2,6 milyar TL'lik enerji yatırımına başlıyor

İBB Atık Yakma ve Enerji Üretim Tesisi ile günde 3 bin ton evsel atık yakılarak elektrik üretilecek

İstanbul Büyükşehir Belediyesi yatırımı ile gerçekleştirilecek ‘’Eyüp Kemerburgaz Evsel Atık Yakma ve Enerji Üretim Tesisi’’ için yapım sözleşmesi 11 Eylül 2017 tarihinde imzalandı.

Projenin yapım işi için 15 Kasım 2016 tarihinde gerçekleştirilen ihaleyi 2.638.244.000 TL’lik teklifi ile İsviçre, Zürih merkezli Hitachi Zosen İnova ile Makyol İnşaat konsorsiyumu kazanmıştı.

Tesis devreye girdiğinde İstanbul’daki tüm evsel atığın yüzde 15’i, Avrupa yakasındaki atığın ise yüzde 25’ine denk olacak şekilde günlük 3 bin ton atığın yakılması ile elektrik üretimi sağlanacak.

70 MW’lık kurulu güce sahip olacak tesis bu sayede, Türkiye’deki 1,5 milyon kişinin yaşadığı konutların yıllık talebine denk elektrik üretimi gerçekleştirebilecek. Bu üretim ile aynı zamanda yılda 1 milyon ton karbondioksit salımının da önüne geçilecek.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kadir Topbaş imza töreninde yaptığı konuşmada halihazırda İstanbul’da günde 17.500 ton atığın toplandığı bilgisini verirken şunları söyledi;

‘’2 milyar 638 milyon lira maliyetli bu tesis kenti kurtaracak dev bir proje, basit bir iş değil. Dünyada son teknolojiyle yapılan en ileri model olacak bu tesisin arkasının gelmesi gerekiyor. Çünkü İstanbul’un nüfusu ve çöp atığı sürekli artıyor. Bu devasa tesisi kendi bütçemizden yapıyoruz ve işletmesini de İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak biz yapacağız.”

 

 

Birden fazla alıcı için adresler arasında virgül kullanınız.