‘’2,9 milyar insan arazi tahribatından etkileniyor’’

UNCCD COP 13 toplantıları 6 - 16 Eylül 2017 tarihleri arasında gerçekleşti

Birleşmiş Milletler Çölleşme ile Mücadele Sözleşmesi 13. Taraflar Konferansı (UNCCD COP 13) 6-16 Eylül 2017 tarihleri arasında Çin’in Ordos kentinde gerçekleştirildi.

Geçtiğimiz yıl düzenlenen UNCCD COP 12 toplantısına ev sahipliği yapan Türkiye konferansta Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Cemal Nogay tarafından temsil edildi.

Konferansın açılış konuşmasını yapan Cemal Nogay konuşmasında UNCCD açısından çok önemli adımların atıldığı bir dönem olduğuna vurgu yaparken, UNCCD’ye taraf ülkelerin arazi tahribatının önlenmesi ve tahrip olan araziden daha fazlasının iyileştirilmesi yoluyla 2030’a kadar arazi tahribatı dengelenmiş bir dünyaya erişmeyi öngördükleri söyledi.

Nogay bu hedefe ulaşma sürecinde arazi tahribatından etkilenen 2,9 milyar insanın karşılaştığı zorlukların ele alınmasının önemli olduğunu ve bu hedefin aynı zamanda işsizlikle, fakirlikle, açlıkla, göç ve iklim değişikliği ile mücadele etmek ve  aynı zamanda sürdürülebilir kalkınmaya hizmet etmek olduğunun altını çizdi.

Müsteşar Yardımcısı Nogay, konferansta kabul edilecek sözleşmenin 12 yıllık dönemi kapsayan  Stratejik Planında kuraklıkla mücadelenin ayrı bir stratejik hedef olarak yer alacağı ve bunun sözleşmenin uygulanmasını daha da güçlendireceğine inandığını belirterek bu sayede yapılan faaliyetlerin arazi tahribatı ile mücadelenin yanında kuraklığın etkileriyle de mücadele şeklinde olacağını kaydetti.

Cemal Nogay sözlerini şu şekilde sonlandırdı;

“Biz Türkiye olarak, UNCCD COP 12’de başlattığımız Ankara Girişimi çerçevesinde, 4 yıl süreyle, ülkemizin tecrübesinden yararlanmak isteyen ve yardıma ihtiyaç duyan ülkelere desteğimizi sürdüreceğiz. Sadece kendisi için değil, tüm dünyanın refahı ve mutluluğu için çalışmayı ilke edinmiş bir ülke olarak, Türkiye’nin her türlü işbirliğine hazır olduğunu bir kere daha dile getirmek isterim”.

Cemal Nogay açılış konuşmalarının ardından UNCCD COP Başkanlık Koltuğunu Çin Orman İdaresi Bakanı Zhang Jianlong'a devretti.

 

 

Birden fazla alıcı için adresler arasında virgül kullanınız.