Biyoçeşitlilik Proje Yarışması için başvurular başladı

Yarışmanın büyük ödülü 30.000 avro

Akçansa tarafından bu yıl üçüncü kez düzenlenecek olan ''Biyoçeşitlilik Proje Yarışması'' için son başvuru sürecinin başladığı açıklandı.

Şirket tarafından yapılan açıklamada bu yıl Bilimsel Araştırma ve Sosyal Fayda olmak üzere iki ayrı kategoride düzenlenecek yarışmaya katılım için son başvuru tarihinin 20 Kasım 2017 olduğu bildirildi.

Açıklamada yarışmanın maden sahalarının biyolojik değerini artırmayı amaçlayan projeler üretilmesi ve bu yöndeki farkındalığın artırılması amacı ile düzenlendiğin altı çizildi.

Yarışmanın bilimsel araştırma kategorisi'ne  öğrenciler, akademisyenler, bilim adamları, uzmanlar ve STK'lar, madencilik ekolojisi konusundaki bilgileri artıracak ve/veya madencilik alanlarında gelişmiş biyoçeşitlilik, peyzaj ve su yönetimi sağlayacak bilimsel projeleri ile katılım sağlayabilecek.

Sosyal fayda kategorisi için ise STK'lar, gençlik kulüpleri, çevre örgütleri, maden sahaları ve gerçekleştirilen faaliyetlerin toplumla daha iyi bağlantı kurması ve madencilik alanlarındaki biyoçeşitlilik konularında daha geniş bir kitleyi bilinçlendirmeye ve eğitmeye yardımcı olacak projeler sunabilecekler.

Yarışmada bilimsel araştırma kategorisinin alt kategorileri olarak biyoçeşitlilik yönetimi, habitat ve türlerin araştırması, maden saha sınırlarının ötesinde biyoçeşitlilik yönetimi olarak belirlenmiş.
 
Sosyal fayda kategorisinin alt proje kategorileri ise biyoçeşitlilik ve eğitim, maden sahaları ile yerel toplulukları birleştirmek ve öğrenci sınıfı projesi. 

Yarışmaya bireysel ya da ekip olarak katılmak isteyenlerin, 20 Kasım 2017 tarihine kadar, İngilizce veya Türkçe olarak hazırlayacakları proje tekliflerini tr.quarrylifeaward.com adresi üzerinden sisteme yüklemeleri gerekiyor.

Ulusal jüri tarafından her iki kategoriden seçilerek finale kalan üçer proje teklifi 1 Aralık 2017 tarihinde belirlenecek. Yarışmada ulusal veya uluslararası düzeyde başarılı olan projeler ise 2018 sonbaharında açıklanacak. 

Yarışmada ulusal düzeyde başarılı olan projelerden birinci sırayı alanlar 5.000 avro, ikinci sırayı alanlar ise 2.500 avro ile ödüllendirilecek.

Yarışmanın uluslararası ayağı olarak Akçansa'nın ortağı HeidelbergCement tarafından Türkiye dahil 22 ayrı ülkeden alınan başvurular ile yapılacak değerlendirmeler sonrası, alt kategorilerin birincileri 10.000 avro, tüm projeler arasından seçilecek birinci proje ise 30.000 avro ile ödüllendirilecek.