Çin karbon yoğunluğu hedefine üç yıl önceden ulaştı

Geçen yılki gerileme yüzde 5,1 oldu

Dünyanın en yüksek karbondioksit salımına sahip ülkesi Çin, karbon yoğunluğunu düşürme hedefine üç yıl önceden ulaştı.

Açıklama Çin'in iklim değişikliği baş müzakericisi Xie Zhenhua tarafından geçen hafta Şangay'da düzenlenen bir konferansta yapıldı.

Çin'in resmi haber ajansı Xinhua'nın bildirdiğine göre Xie bu değerin 2017 yılında bir yıl önceye göre yüzde 5,1,  2005 yılına göre ise yüzde 46 oranında gerilediğini bilgisini verdi.

Çin yönetimi 2009 yılında karbon yoğunluğu oranını 2020 yılında 2005 değerinin yüzde 40 ila 45 altına indirme hedefi belirlemişti. Bu hedef Çin'in Paris İklim Anlaşması kapsamında sunduğu Ulusal Katkı Niyet Planı'nda da yer almıştı.

Karbon piyasası geliştirilecek

Xie Zhenhua konuşmasında ayrıca Çin'in Aralık ayında devreye giren karbon piyasasının henüz embriyon aşamasında olduğunu ve halihazırda dünyanın en büyüğü olan bu piyasaya başka endüstrileri eklemek için de çalışmalarını sürdürdüklerini kaydetti.

Çin karbon piyasasına ilk etapta yıllık karbondioksit salımları en az 26 bin ton, toplamda ise 3,3 gigaton olan 1.700 civarında elektrik üreticisi dahil olmuştu.

Küresel salımlar tekrar yükselişe geçti

Bununla birlikte Uluslararası Enerji Ajansı tarafından geçtiğimiz hafta küresel karbon salımlarının, üç yıllık duraklama döneminin ardından 2016'da önemli oranda yükseldiğini açıkladı.

IEA verilerine göre 2016 yılında küresel karbondioksit salımları 32,5 gigaton olurken, bunun 9,1 tonluk kısmı ise Çin'den kaynaklandı.

Salımlardaki küresel artış ortalaması yüzde 1,4 olurken, Çin'in salımları ise yüzde 1,7 oranında arttı.

Karbon yoğunluğu bir birim ekonomik çıktı için gerçekleşen karbondioksit salım düzeyini ifade ediyor.

 

Birden fazla alıcı için adresler arasında virgül kullanınız.